• زبان فارسی سایت راشکیان

کاربرد ازن در ورزش

با نصب دستگاه های ازن ژنراتور کلیه ی عوامل بیماری زا از بین رفته و بوی نامطبوع هوای داخل سالن ورزشی بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

تعریق یکی از شایعترین عوامل بروز بیماری های پوستی در ورزشکاران است که باعث تکثیر باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها در پوست می شود. تماس بدن با تشک و دستگاه های ورزشی موجب التهاب و عفونت های پوستی در بدن می شود و با افزایش اصطکاک بین بدن و سطوح، ساییدگی و خراش در بدن ایجاد می گردد. عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی در محل ساییدگی ها و خراش ها زمینه را برای عفونت فراهم می کند. همچنین افزایش سوخت و ساز بدن حین فعالیت و تعریق زیاد سبب رشد باکتریها و ایجاد بوی  نامطبوع می گردد. با نصب دستگاه های ازن ژنراتور کلیه ی عوامل بیماری زا از بین رفته و بوی نامطبوع هوای داخل سالن ورزشی بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
میکروارگانیسم ها در سطوح مرطوب مانند دیوارها، سقف و تجهیزات ورزشی رشد میکنند. ازن ژنراتور موجب حذف باکتری، ویروس و آلودگی ها می شود. یکی از باکتری های خطرناک (MRSA)، باعث گسترش عفونت در اعضای باشگاه می شود.
جهت جذب بوی بد و کپک و سایر میکروارگانیسم ها می توان از ازن استفاده کرد. با استفاده از این دستگاه  می توان تا 99% محیط را از باکتری و ویروس پاکسازی کرد. شرکت راش کیان تولید کننده دستگاه های صنعتی و خانگی تحت لیسانس شرکت General new partner  اروپا می باشد.
آب غنی شده با ازن
ازن یکی از اشکال آلوتروپی اکسیژن بوده و گازی آبی رنگ با بوی تند وناپایدار می باشد. این ترکیب یک اکسید کننده قوی بوده و بسیار قوی تر از اسید هیپوکلرو ( ماده موثر گند زدایی کلر در آب )  می باشد. حلالیت ازن در آب 12 مرتبه کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار می باشد. با توجه به ناپایداری گاز ازن، باید در محل مصرف و نیز زمان مصرف تولید شود و نمی توان آن را مثل کلر ذخیره نمود.
در کتاب اصول تغذیه کراوس درباره خواص اکسیژن محلول در آب پرداخته شده است. در این مطلب ۳ خاصیت مهم برای اکسیژن محلول در آب مطرح شده است؛ اول اینکه باعث تولید کمتر اسید لاکتیک می شود، دوم اینکه می تواند متابولیسم هوازی را افزایش دهد و سوم اینکه باعث افزایش توانایی ورزشکاران می شود. اکسیژن نقش بسیار مهمی در متابولیسم ورزشی ایفا می کند.
اولین بار افزودن اکسیژن به آب، به شکل تجربی برای بیماران در آستانه جراحی قلب بکار گرفته شد.
تفاوت آب غنی شده با آب معمولی در خواص سلامتبخش آب غنی شده نهفته است.
آب معمولی گاهاً حاوی سمومی نظیر نیترات، فلوراید، کلر، فلزات سنگین مثل سرب، آرسنیک و … می باشد، در صورتیکه آب غنی شده حاوی کلسیم، منیزیم و هیدروژن است که برای سلامتی ضروری هستند.
ازن مصارف زیادی در تصفیه آب آشامیدنی از قبیل کنترل طعم و بو کنترل رنگ و حذف آهن و منگنز علاوه بر گند زدائی دارد.
از طرف دیگر آب مواد مغذی را به شکل هایی که بدن بتواند از آنها استفاده کند، تجزیه میکند و آنها را که به جایی که مورد نیاز هستند، حمل میکند و همچنین به حفظ تعادل مناسب آب و نمک در بدن شما کمک میکند، حتی به عنوان یک نوع سم زدایی که از بافت ها و استخوان های شما محافظت می کند، عمل می کند.

همچنین بخوانید در رابطه با یکی از تجهیزات ازن ژنراتور  (استاتیک میکسر ازن)